Przełom czerwca i lipca był czasem, w którym po długiej kwarantannie do Szczecina powróciły wydarzenia kulturalne, a wśród nich II edycja festiwalu Szczecin Classic organizowanego przez Baltic Neopolis Orchestra.
Co odbyło się w ramach Classówki?
Druga edycja wybrzmiała pod hasłem Classówka. W ramach Festiwalu odbył się kurs Szczecin Classic Academy, na którym pod okiem wyjątkowych i charyzmatycznych pedagogów swoje umiejętności w przestrzeniach Technoparku Pomerania szkolili młodzi adepci muzyki klasycznej (łącznie 28 osób). Do tej grupy dołączyli także młodzi artyści z Polski i Niemiec w ramach nowego projektu Baltic Neopolis Junior, którzy swoje zajęcia w związku z okolicznościami odbyli w formie on-line.
Obok prestiżowego kursu muzycznego, tak odmiennego od tego typu wydarzeń, obejmującego rozbudowaną formę współpracy, umożliwiającą zbudowanie relacji, również scenicznej, na linii mistrz-uczeń, festiwal to także szereg propozycji i aktywności dla mieszkańców miasta. Koncerty w wykonaniu składów kameralnych i orkiestrowych z udziałem wspaniałych artystów i towarzyszących im uczniów rozgościły się w różnych miejscach miasta, ale także w sieci, by umożliwić udział jak najszerszej grupie melomanów. Muzyka rozbrzmiała między innymi w Sali Castanea, Technoparku Pomerania, TRAFOstacji Sztuki, na Różance, czy kościele pw. Jana Ewangelisty.
Classówka to bliskie muzyczne spotkania z autorytetami świata muzyki klasycznej, ale także gratka dla tych, którzy chcięli spróbować aktywności fizycznych w ramach gimnastyki z klasyką, pokazów filmowych, czy poszukać związków muzyki z licznymi dziedzinami nauki. Druga edycja to stanęła także pod znakiem zaproszenie do świętowania 250. urodzin Beethovena i 75.urodzin Szczecina!
Wśród najwybitniejszych artystów zaproszonych do drugiej edycji festiwalu znaleźli się m.in. koncertmistrzowie Covent Garden Opera House w Londynie – Vasko Vassilev i Andriy Viytovych, Konstantin Heidrich z Faure Quartett, koncertmistrz Tomasz Tomaszewski z Deutsche Oper Berlin, a także wybitny polski pianista Michał Francuz.
W ramach Festiwalu przewidziano w tym roku także konkurs na rezydencję kwartetu smyczkowego, którego zwyciężczynie – Al Pari Quartet otworzyły tegoroczną edycję w zjawiskowej bryle nowego budynku Posejdon Center.
Wiele przedsięwzięć i jedna idea: stworzyć w Szczecinie i dla Szczecinian wydarzenie prestiżowe, upowszechniające znakomite interpretacje wielu dzieł, a nawet stylów muzyki. Kluczem doboru artystów, a tym samym pedagogów Szczecin Classic była i pozostaje wybitna osobowość artystyczna.
Festiwal Szczecin Classic był ogromnym wyzwaniem, ale i wielką radością dla zespołu BNO. Nikt nie spodziewał się scenariusza, który na wiosnę napisało życie. Jak się jednak okazuje, gdy się bardzo chce i ma się duże wsparcie Mecenasów, Współorganizatorów i po prostu dobrych ludzi, nawet w takich okolicznościach marzenie o muzycznym tygodniu w Szczecinie w środku lata z udziałem gwiazd i fantastycznej publiczności może się ziścić.
Dziękujemy Mecenasom i wszystkim osobom, które swoją pracą dołożyły się do sukcesu tegorocznej edycji Festiwalu!
Partner Główny: Miasto Szczecin
Współorganizatorzy: Technopark Pomerania, Szczecińska Agencja Artystyczna
Partnerzy: Akademia Sztuki w Szczecinie, Storrady Park Offices Szczecin, Replay Dance Studio, Trust-koszulki.info
Partnerzy medialni: Magazyn Presto, TVP Kultura, Kurier Szczeciński, MM Trendy Radio Szczecin, wSzczecinie.pl
Zapraszamy do obejrzenia koncertów rejestrowanych, które odbyły się w ramach II edycji Szczecin Classic
Szczecin Classic – Odgłosy natury – 29.06.2020
Szczecin Classic – Paleta dźwięków – 30.06.2020
Szczecin Classic – Materia dźwięku – 02.07.2020
Szczecin Classic – Sto lat Szczecin, Classic! – 03.07.2020
Szczecin Classic – Gamma – 04.07.2020