Szczecin Classic powraca – największy na Pomorzu Zachodnim festiwal muzyki klasycznej, prestiżowy i przebojowy wpisał się już na stałe w kulturalny kalendarz Szczecina, Polski i Europy. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „7 cudów”.
Siedem faz księżyca, siedem boskich dni stworzenia, siedem grzechów głównych, siedem życzeń – siedem cudów, nie świata, a 7. edycji festiwalu Szczecin Classic.
Nie za siedmioma górami i lasami, ale w Szczecinie w dniach 27 kwietnia – 3 maja zaprosimy Was do świata pełnego mistrzostwa, znakomitości, zachwytów – zachwytów cudami, które dzień po dniu będziemy dla Was tworzyć i odsłaniać.
Szczecin Classic 2025 to europejski festiwal, świętujący polską prezydencję w Radzie UE. To festiwal jedności i różnorodności, który tworzyć będą w partnerstwie artyści z Polski, Niemiec, Malty i Hiszpanii.
Festiwal od sześciu lat przyciąga nie tylko melomanów i miłośników muzyki klasycznej. Tworzą go także młodzi artyści z niemal całej Europy, a w tym roku nawet z Chin i Stanów Zjednoczonych, biorąc udział w kursie muzycznym Szczecin Classic Academy. W tegorocznej edycji festiwalu i kursie muzycznym weźmie udział około 50 młodych muzyków!
Młodzi, zdolni artyści-kameraliści będą pracować i występować z wybitnymi instrumentalistami: Januszem Wawrowskim, Henningiem Kraggerudem, Adamem Bałdychem, Emanuelem Salvadorem, Piotrem Szumiełem, Konstantinem Heidrichem i Januszem Widzykiem.
Po raz pierwszy w ramach festiwalu odbędzie się także „Sympozjum kompozytorów”. Przedsięwzięcie obejmie warsztaty dla młodych kompozytorów (wybranych drogą konkursową) z udziałem kwartetu smyczkowego Neuma Quartet. Młodzi twórcy będą pracować z wybitnymi kompozytorami: Karlem Fiorinim z Malty i Ignacym Zalewskim z Polski. Podczas czterodniowej sesji kompozytorzy będą mieli możliwość eksperymentowania z różnymi technikami, konsultowania wyzwań wykonawczych, weryfikowania nowatorskich pomysłów oraz profesjonalnego utrwalenia wybranych utworów. Efekty pracy, zostaną zaprezentowane podczas dedykowanego koncertu festiwalowego.
Po raz siódmy festiwal otworzy zwycięzca konkursu na rezydencję. W tym roku w koncercie inauguracyjnym wezmą udział dwa zespoły, laureaci nagrody ex aequo: Dissonance Quartet z Polski i Ikarus String Quartet z Niemiec.
W ramach tegorocznej edycji festiwalu odbędzie się siedem koncertów. W programie znajdą się: „Cuda-wianki”, „Cuda-niewidy”, koncert „Graniczący z cudem”, oraz niezwykły występ „Cudotwórców”. Dopełnieniem tych cudowności będzie wielki finał pod hasłem „7 cudów”.
Ważnym aspektem festiwalu jest utrwalenie relacji z publicznością muzyki klasycznej, a przede wszystkim chęć dotarcia do nowych odbiorców. W przełamaniu barier, które pojawiają się na drodze do nowych słuchaczy, oprócz wieczornych koncertów pomagają wydarzenia towarzyszące, stanowiące nieodłączny element Festiwalu. Cykl wydarzeń pod hasłem „Maltówka” ponownie opanuje Szczecin, dopełniając program „cudownych” atrakcji tegorocznej edycji festiwalu.
Na ulicach miasta ponownie pojawi się „Silent piano” – performance z udziałem pianistki Barbary Drazkov, która zagra intymne koncerty dla indywidualnego słuchacza. Podobnie jak w ubiegłych latach, festiwal nie zapomina o dzieciach, które tym razem zostaną zaproszone do projektu „Cudujemy” – warsztatów z Konradem Słoką, rozwijających talenty młodych song-writerów! Największym wydarzeniem maltówkowym będzie Biało-czerwona Klasyczna Masa Krytyczna, która w Dniu Flagi przejedzie przez Szczecin, by dotrzeć na KOC-ert na Jasnych Błoniach „Cuda na kiju”.
Szczecin Classic „7 cudów” – tego nie można przegapić!
