563x296_BNF_kolobrzeg

Wyżyny liryki – BNF

563x296_BNF_kolobrzeg

 

02.08.2018 r.

godz. 20:30

Baltic Neopolis Festival 2018

XVIII Festiwal Muzyka w Katedrze

 

Wyżyny liryki

To będzie spotkanie z wysoką liryką – nie tylko ze względu na piękny sopran solistki tego koncertu, ale także dlatego, że program tworzą utwory wysokiej próby, porywające przeboje, znane pod każdą szerokością geograficzną. Nic dziwnego zresztą, jeśli wziąć pod uwagę, że zabrzmią fragmenty dzieł mistrzów opery włoskiej, a także muzyka brytyjskiego kompozytora, twórcy najsłynniejszych musicali w historii gatunku.

Artyści

Lucy Kay (Wielka Brytania)– sopran

Orbis Quartett (Niemcy)

Tilman Hussla- skrzypce 1

Meike Lu Schneider- skrzypce 2

Kundri Lu Emma Schäfer- altówka

Martin Knörzer- wiolonczela

 

Program:

 

Verdi „Ave Maria”

Dworzak „Song to the moon”

Puccini  “O mio babbino caro”

Beethoven Kwartet smyczkowy, op. 18, nr 4

Puccini „Vissi d’arte

L. Webber „Pie Jesu

W.A.Mozart „Voi Che Sapete”

Queen and Beatles z repertuaru Paula McCartneya w aranżacji na kwartet smyczkowy

 

 

Lucy Kay – śpiewaczka i aktorka pochodząca z Wielkiej Brytanii. Studia muzyczne ukończyła w Royal Conservatoire of Scotland w Glasgow pod kierunkiem sławy koloraturowo-lirycznej Judith Howarth.

Podbiła rynek muzyczny swoim debiutanckim albumem Fantasia, który w pierwszych tygodniach sprzedaży stał się numerem jeden na brytyjskiej liście przebojów. Specjalizuje się w śpiewie operowym klasycznym, ale ze względu na swoje umiejętności aktywnie uczestniczy również w projektach musicalowych.

Swoim wielkim talentem i niesamowitym temperamentem zaskarbiła sobie serca całej Wielkiej Brytanii. Wielka popularnością cieszą się jej występy na deskach teatrów, ale także realizacje telewizyjne i wydawnictwa płytowe.

Ma na swoim koncie występy u boku gwiazd muzyki klasycznej i rozrywkowej, m.in.: Andrea Bocellim, Katherine Jenkins (Big Sing Royal Albert Hall), czy Gregorym Porterem.

Występuje na scenach Wielkiej Brytanii: Masters Opera, Covent Garden Opera House, teatrze West End

Orbis Quartett

Muzycy kwartetu spotkali się po raz pierwszy w marcu 2014 roku. Ich pierwszym mentorem został prof. Friedemann Weigle z kwartetu Artemis, który wziął zespół muzyczny pod swoje skrzydła i w krótkim czasie przekazał im podstawowe techniki gry kwartetowej. We wrześniu 2014 roku kwartet smyczkowy odbył swój debiut i zaprezentował się w konkursie Johannesa Brahmsa w Pörtschach w Austrii. Na tej międzynarodowej płaszczyźnie muzycznej, kwartet uzyskał drugie miejsce w kategorii muzyki kameralnej.

Od października 2014, kwartet pobiera nauki na uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu u profesora Rainera Schmidta (kwartet Hagen). Od maja 2015, muzycy są także aspirantami powołanej przez Hatto Beyerle ECMA, European Chamber Music Academy w Wiedniu. We wrześniu 2015, zespół przybrał nową nazwę – kwartetu ORBIS i zdobył pierwszą nagrodę w kategorii kwartetów smyczkowych oraz nagrodę specjalną miasta Krakowa w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena.

Cechą szczególną zespołu jest tak głębokie zgranie się z kompozycjami, że spoglądanie w nuty staje się z czasem zbyteczne. Ważnym celem muzyków jest oczarowanie ludzi w różnym wieku i z różnych środowisk muzyką klasyczną, z którą w życiu codziennym nie mają dużo do czynienia. Dlatego kwartet występuje chętnie nie tylko w salach koncertowych, ale także w barach, klubach, na stacjach metra czy na ulicach. Zespół nie ogranicza się tylko do grania muzyki klasycznej, właśnie dlatego żeby zainteresować muzyką większe grono odbiorów. Dodatkowo sami muzycy interesują się i lubią także inne gałęzie muzyczne. W ten sposób kwartet buduje swój własny repertuar, w którym oprócz klasycznych utworów, jak przypadku innych kwartetów smyczkowych, znaleźć można także utwory jazzowe, popowe jak również opierające się na improwizacji.

Nazwa kwartetu – ORBIS – powstała przez wzgląd na światowy wymiar muzyki oraz jako upamiętnienie Profesora Friedmanna Weigle.

 

Koncert pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Ambasady Wielkiej Brytanii w Polsce

Organizator: Baltic Neopolis Orchestra

Mecenasi: Miasto Szczecin, Pomorze Zachodnie

Współorganizatorzy: Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście, Szczecińska Energetyka Cieplna, Galeria Kaskada, Gmina Gryfino, Gmina Drawno, Miasto Kołobrzeg, Miasto Złocieniec, Gmina Gryfice, Gmina Kołbaskowo
Partnerzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, RCK w Kołobrzegu, Złocieniecki Ośrodek Kultury, Gryficki Dom Kultury, Szczecińska Agencja Artystyczna, Akademia Sztuki w Szczecinie, Drawieński Ośrodek Kultury, TRAFOstacja Sztuki, bilety.fm, KAdruk, Szczeciński Inkubator Kultury, Hotel Vulcan
Patronat Honorowy: Patronat Honorowy Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Szczecin, Patronat Honorowy Ambasadora Bułgarii w Polsce

Patronat medialny: TVP 3 Szczecin, Radio Szczecin, Kurier Szczeciński

Współfinansowane ze środków Miasta Szczecin

Przedsięwzięcie zorganizowane przy udziale Województwa Zachodniopomorskiego