profilowe_WK

WK Impression Nocturna

Massimo Spadano 2

Wielcy Koncertmistrzowie Impression Nocturna
18.03 (sobota)
godz. 19:00, Trafostacja Sztuki

Artyści:
Massimo Spadano (Galicia Symphony Orchestra) – skrzypce (koncertmistrz)
Baltic Neopolis Orchestra
Cóż może być piękniejszego niż posłuchanie w długi, przedwiosenny wieczór muzyki pisanej specjalnie „na dobranoc”? Portugalski kompozytor Nuno Corte-Real studiował m.in. grę na gitarze i fortepianie, pogłębiając swe wykształcenie na uczelniach holenderskich. Z kolei koncert Mendelssohna powstał, gdy kompozytor był zaledwie kilkunastoletnim chłopcem, z myślą o Eduardzie Rietzu, przyjacielu i nauczycielu cudownego dziecka. W drugiej części wieczoru będzie można usłyszeć piękne i nastrojowe Nocne impresje hiszpańskiego skrzypka Andrésa Gaosa powstałe równo 80 lat temu. Całość zwieńczy jedno z najbardziej zachwycających wczesnych dzieł Mozarta, czyli serenada D-dur.

Program:
Nuno Corte-Real – Songs of love and nature
Felix Mendelssohn – Koncert skrzypcowy d-moll
Andrés Gaos – Impresion Nocturna
Wolfgang Amadeus Mozart – Serenata notturna D-dur, KV 239

Massimo Spadano – urodził się w 1968 r. w Lanciano. Grę na skrzypcach studiował we Włoszech, a następnie w Utrecht, kończąc naukę z wyróżnieniem. Dyplom z dyrygentury otrzymał na Accademia Musicale Pescarese (Włochy). Od 1998 r. był dyrektorem artystycznym i muzycznym Galicia Chamber Orchestra, a od 1994 r. był liderem Galicia Symphony Orchestra (OSG). Występował w całej Europie, a także w obu Amerykach, Azji, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Występował z takimi wykonawcami, jak: Christian Zacharias, Katia i Marielle Labèque, Gérard Depardieu. Nagrywał m.in. dla Opus 111, Naxosu, Harmonii Mundi, DHM i Auvidis Astrée.

Kompozytorzy:
Był styczeń 1776 r., gdy Wolfgang Amadeus Mozart skomponował utwór pod nazwą Serenata notturna (a więc bez wątpienia przeznaczony na jakąś wieczorną okazję, do wykonania w salonie przed arystokratyczną publicznością). Ten utwór ociepli marcowy wieczór, bowiem – jak napisał o nim biograf kompozytora Alfred Einstein – „Mozart lubi w zimie wyczarować lato”. W ostatniej części serenady autor zacytował dwie melodie ludowe, o dość rubasznym brzmieniu. Zapewne były one znane słuchaczom w Salzburgu, gdzie po raz pierwszy wykonano serenadę w karnawale 1776 roku. Takie utwory nazywano nawet specjalnym słowem Finalmusik, bowiem każdy czekał na taką zabawę z cytatami popularnych piosenek i tańców w zakończeniu dzieła.
Historia koncertu skrzypcowego d-moll Feliksa Mendelssohna jest groteskowa. „Cudowne dziecko”, którym zachwycał się Goethe, porównywane z Mozartem, wyrastało na wirtuoza gry fortepianowej (w przyszłości – także organowej). A jednak wrażliwa, nerwowa osobowość przyszłego czołowego twórcy symfoniki romantycznej znakomicie znajdowała też ujście w muzyce skrzypcowej – jak żaden inny instrument bowiem skrzypce są kapryśne, ich dźwięk przenika słuchacza do głębi, a melodia potrafi błyskawicznie przejść od płaczu do śmiechu. Utwór został skomponowany dla skrzypka, który w późniejszym czasie brał udział jako koncertmistrz w legendarnym wykonaniu Pasji wg św. Mateusza Johanna Sebastiana Bacha, a którą z zapomnienia wyciągnął na światło dziennie właśnie młodziutki Mendelssohn. Zrządzeniem losu jego koncert skrzypcowy został zapomniany (po śmierci kompozytora wdowa przekazała rękopis innemu przyjacielowi twórcy, Ferdinandowi Davidowi) – tym razem rola odkrywcy zapomnianego dzieła przypadła Yehudiemu Menuhinowi, który doprowadził do publicznego wykonania tego koncertu skrzypcowego w 1952 roku.

Organizator: BNO
Patronat Honorowy: Pod Patronatem Prezydenta Miasta Szczecin
Partner Główny: Miasto Szczecin
Mecenas główny cyklu Wielcy Koncertmistrzowie: Grupa Azoty
Mecenas Orkiestry: Zarząd Portów Szczecin-Świnoujście S.A.
Partnerzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, TRAFO Trafostacja Sztuki, Akademia Sztuki w Szczecinie, Drukarnia Kadruk, Szczeciński Inkubator Kultury, bilety.fm, Echo Szczecina, Radio Szczecin, Radisson Blu, Fitness World, Bike_S, RAKPOL, SBS, Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Patron medialny: Prestiż Magazyn Szczeciński

Współfinansowane ze środków Miasta Szczecin i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Bilety w cenie 40 zł (normalny) i 25 zł (uczniowie, studenci, seniorzy powyżej 60 roku życia) są do nabycia na stronie www.bilety.fm, w TRAFOstacji Sztuki, ul. Św. Ducha 4 w Szczecinie oraz Szczecińskim Inkubatorze Kultury, al. Wojska Polskiego 90, pok. 17.