Viva Viola! Wielcy Koncertmistrzowie

6 października

Kościół pw. Jana Ewangelisty

Ul. Św. Ducha 9

Szczecin

Godz. 19:00

 

Viva Viola!

 

Gareth Lubbe – altówka, śpiew alikwotowy (Orkiestra Gewandhaus w Lipsku)

Baltic Neopolis Orchestra

 

Gareth Lubbe Improwizacja na altówkę i śpiew alikwotowy
Arnold Schoenberg Verklärte Nacht Op.4
Pēteris Vasks Koncert na altówkę (polska premiera)

 

 

Altówka to instrument nieczęsto słyszany w partiach solowych – najczęściej w orkiestrach (kameralnych i symfonicznych) to ona nadaje
specyficzną głębię skrzypcom, wybijającym się na pierwszy plan. A jak brzmi ona sama? Koncert pod hasłem Viva Viola! będzie taką okazją do spotkania się z możliwościami altówki. Jako solista wystąpi pochodzący z RPA Gareth Lubbe – i to w potrójnej roli, jako altowiolista, śpiewak i kompozytor. W programie koncertu – klasyka współczesności, czyli Verklärte Nacht, pełna tkliwości, ale i namiętności muzyka o wyrafinowanej harmonii, stylistycznie przynależąca do późnego romantyzmu oraz utwór jednego z patriarchów muzyki łotewskiej, Pēterisa Vasksa, niestroniącego nie tylko od neoromantyzmu, ale i od …muzyki do filmów animowanych.

 

Gareth Lubbe od 2013 roku jest profesorem altówki na uniwersytecie sztuk Folkwang w Essen w Niemczech. Od roku 2007 był solowym alcistą w królewskiej flamandzkiej Orkiestrze Filharmonicznej, pod kierownictwem Phillip’a Herreweghe. Następnie przeniósł się do Lipska, gdzie przez 6 lat pracował jako solista w orkiestrze Gewandhaus, pod kierownictwem Ricarda Chailly’iego. W równoległym czasie nauczał w Wyższej Szkole Muzycznej im. F. Mendelssohna-Bartholdy.

Gareth Lubbe urodził się w Johannesburgu w Południowej Afryce. Na skrzypcach i pianinie zaczął grać w wieku 4 lat, a 5 lat później wykonał swój debiutancki koncert z lokalną orkiestrą. Wygrał wiele krajowych konkursów, koncertował jako solista z orkiestrą symfoniczną południowej Afryki, a nawet poprowadził Symfonię Johannesburga.

Studia kontynuował w Wyższej Szkole Muzycznej w Kolonii (Niemcy), gdzie zdobył dyplom artystyczny z gry na skrzypcach. Tam także kształcił się w muzyce kameralnej (Kwartet Albana Berga). Po zmianie instrumentu na altówkę otrzymał kolejny dyplom z Barbarą Westphal w Lubece.

Gareth Lubbe jest często zapraszany do solowej gry na altówce z Mahler Kammerorchester pod kierownictwem Daniela Hardinga i Claudia Abbado. Nagrał z nimi też wiele płyt.

Od 1996 Gareth Lubbe występuje z multiinstrumentalistą i kompozytorem z Nowej Zelandii Haydenem Chisholmem. W 2001 roku został poproszony przez Deutsches Schauspielhaus w Hamburgu o napisanie muzyki do tragedii „Maria Stuart” F. Schillera.

Na współczesnej scenie Gareth Lubbe jest znany ze swojego udziału w koncertach z zespołem „Gelber Klang” oraz ze swoich warsztatów z improwizacji. Wiele nagrań radiowych zostało dokonanych m. in. dla BBC.

Gareth Lubbe jest jednym z liderów śpiewu alikwotowego, a jego aktywność i praca doprowadziły w 2005 roku do zaproszenia przez Instytut Goethego z występem podczas festiwalu muzyki etnicznej w górach Ałtaj (południowa Syberia), ojczyźnie tej polifonicznej techniki śpiewu.  Wraz z Claudio Bohorquezem i Haydenem Chisholmem, Gareth nagrał płytę na rzecz stupy Dharmakaya w Górach Skalistych, w stanie Kolorado (USA).

 

Partnerzy:

Organizator: BNO
Partner Główny: Miasto Szczecin
Patronat Honorowy: Pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Szczecin

Bilety w cenie 45 zł (normalny) oraz 25 zł (ulgowy) do nabycia na bilety.fm oraz w biurze BNO, Al. Wojska Polskiego 90, a także przed koncertem.