photo-nisinman-by-serban-mestecaneanu_web

Tango Argentino

photo-nisinman-by-serban-mestecaneanu_web

19 lutego 2017 (niedziela), godz. 17:00, MOK Police

Artyści:

Marcelo Nisinman (Argentyna) – bandoneon
Baltic Neopolis Orchestra
Emanuel Salvador – koncertmistrz

W programie:
Marcelo Nisinman – Hombre Tango na bandoneon i orkiestrę smyczkową
Astor Piazzolla – Four Seasons of Buenos Aires (aranż. Nisinman)
Astor Piazzolla – Oblivion (aranż. Nisinman)
Marcelo Nisinman – 4 am Tango

Jeżeli ktoś się urodził w Buenos Aires, został kompozytorem i bandeonistą, to nazywa się, no tak, Astor Piazzolla. Ale to nie jest jedyna prawidłowa odpowiedź – ktoś taki może się też nazywać Marcelo Nisinman. Właśnie mamy okazję gościć go w Polsce, na koncercie, podczas którego Marcelo Nisinman będzie wykonywał utwory swego najsłynniejszego krajana, ale również zaprezentuje własne kompozycje. Podobnie jak Piazzolla czerpie ze źródeł muzyki argentyńskiej, podobnie jak Piazzolla postanowił zostać kompozytorem operowym; ale nie jest tylko wierną kopią wielkiego rodaka, który rozsławił imię Argentyny na całym świecie. O swoistych cechach twórczości muzycznej Marcela Nisinmana przekonają się wszyscy, którzy zechcą posłuchać tego niezwykłego występu w ramach cyklu Rozwijamy Region w Dobrym Tonie.

Urodzony w Buenos Aires w 1970 roku Marcelo Nisinman to bandeonista, kompozytor i aranżer. Nisinman jest uznanym na świecie solistą, grającym wraz z orkiestrami oraz biorącym udział w festiwalach na całym świecie. Wśród muzyków, z którymi występował, znajdują się: Gidon Kremer, Gary Burton, Fernando Suarez Paz, Assad Brothers oraz Philadelphia Orchestra dyrygowana przez Charlesa Dutoit. Jako solista grał z WDR Big Band pod batutą Vince Mendozy, a także z Arpeggione Chamber Orchestra oraz Philharmonic Orchestra of Belgrad.
Jako kompozytor czerpie inspiracje z własnych, argentyńskich korzeni. Pomimo wyraźnych wpływów muzyki typowej dla Buenos Aires, jego oryginalny styl odbiega od tradycji Musica Portena. Spektrum komponowanej przezeń utworów jest bardzo szerokie, tworzył np. dla orkiestry symfonicznej czy kwartetu smyczkowego. W 2004 roku skomponował swą pierwszą operę „Señor Retorcimientos”.
W 2009 roku wraz z klarnecistą Chen’em Halevi stworzył własny kwartet (w którego skład wchodzi także fortepian i kontrabas) o nazwie Tango Factory, wykonujący między innymi utwory samego Nisinmana, Astora Piazzolli i Kurta Weilla.