RRwDTE_logo_RGB

RRwDT z Energią! Mistrzowskie zagrania

26815576_1942946139067915_7437185245705971406_n

1 lutego 2018 r. 17:30

Mistrzowskie zagrania

Aula Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Stargardzie

 

 

Artyści:

Emanuel Salvador – skrzypce

Roland Rolim –  fortepian

 

Program koncertu:

Freitas Branco – Sonata Nr 1

Karol Szymanowski – Mity op. 30

Witold Lutoslawski – Subito

Camargo Guarneri- Sonata Nr 4

 

O ARTYSTACH

 

Emanuel Salvador – opisany przez Strad Magazine jako jeden z najlepszych portugalskich skrzypków swojego pokolenia, występował jako solista, kameralista i koncertmistrz na wielu światowych scenach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Kazachstanie, Chinach, Portugalii, Holandii, Meksyku, Turcji, Hiszpanii, Włoszech i Niemczech. Jest zwycięzcą i laureatem takich konkursów, jak: Isolde Menges (RCM), Beckenham Festival, Barbirolli Memorial, Wolfson Foundation, Jovens Musicos, Julio Cardona. W 2005 roku ukończył Guildhall School of Music and Drama oraz Royal College of Music w Londynie. Jako solista i koncertmistrz koncertował z takimi orkiestrami, jak: Orquesta Nacional de Espana, Brasil National Orchestra, Seoul Classical Players, Adana Philharmonic, Monterrey Symphony Orchestra, Krasnojarsk Symphony, Orquestra de Norte, Classica da Madeira. Był założycielem i członkiem trio fortepianowego Vianna da Motta, a w 2003 roku założył duet skrzypce – harfa z Ieuanem Jonesem, z którym regularnie koncertuje w Anglii. Od 2005 do 2015 roku był koncertmistrzem Orquestra do Norte w Portugalii. Do sukcesów muzyka należą wysoko oceniane przez krytyków nagrania płytowe oraz prowadzenie kursów mistrzowskich na całym świecie. Obecnie wraz z brazylijskim pianistą Rolandem Rolimem pracuje nad płytą z utworami m.in. polskich kompozytorów.

Emanuel Salvador pełnił funkcję koncertmistrza Orquestra do Norte od 2005 do 2014 roku, aktualnie piastuje to stanowisko w Baltic Neopolis Orchestra.

Gra na tonalnej kopii instrumentu Guarnerius del Gesu.

Ronaldo Rolim – występował jako recitalista, solista i kameralista na czterech kontynentach, grając w prestiżowych miejscach, takich jak Carnegie Hall, Tonhalle Zurich, Wigmore Hall (Londyn) i Seoul Arts Center. Występował jako solista z orkiestrami, takimi jak Tonhalle-Orchester Zurich, Musikkollegium Winterthur, Filharmonia Royal Liverpool, Phoenix Symphony, Brazylia Symphony Orchestra i Minas Gerais Philharmonic Orchestra. Jest również członkiem założycielem Trio Appassionata, którego pierwszy album, „Gone into the night”, został wydany w 2014 roku. Po rozpoczęciu studiów muzycznych z matką w wieku czterech lat, Rolim studiował później u Zilda Candida dos Santos i Armando Fava Filho z Magda Tagliaferro School w São Paulo. W 2005 roku przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie studiował u Flavio Varani na Uniwersytecie Oakland w Michigan, Benjamina Pasternacka w Konserwatorium Peabody, a obecnie Borisa Bermana w Szkole Muzycznej Yale, gdzie robi doktorat z zakresu sztuki muzycznej. W roku 2015 otrzymał prestiżową nagrodę w konkursach Concours Géza Anda w Zurychu, rozszerzając listę ponad 30 nagród w konkursach na całym świecie. Aktualnie wraz z portugalskim skrzypkiem Emanuelem Salvadorem, koncertmistrzem szczecińskiej Baltic Neopolis Orchestra pracuje nad płytą z utworami m.in. polskich kompozytorów.

Mecenas cyklu

RRwDTE_logo_RGB ScreenHunter_217 Jan. 09 12.10