Szymon Brzóska & Kinematic

13 muz.m2v_snapshot_00.18.17_[2011.07.04_01.01.19]PROJEKT:Entuzjastyczna reakcja publiczności i krytyki na całym świecie na słyszaną podczas spektakli muzykę Brzóski, zachęciła kompozytora do zrealizowania projektu, w  którym muzyka ta mogłaby zaistnieć w kontekście sali koncertowej jako twór autonomiczny.  Jej obrazowość oraz często olbrzymi ładunek emocjonalny zainspirowały również do współpracy z artystami sztuki wizualnej. Suicie muzycznej towarzyszą więc projekcje obrazowe. Pojawił się także pomysł stałego zespołu wykonawców współpracujących przy projekcie – tak właśnie narodził sięKinematic.

 KINEMATIC

Powstały w 2010 roku Kinematic w składzie Olga Wojciechowska (I skrzypce), Marta Pawłowska (II skrzypce), Emilia Goch (altówka), Tomasz Szczęsny (wiolonczela) oraz Barbara Drążkowska (fortepian) zadebiutował 11 grudnia 2010 roku w szczecińskich 13 Muzach koncertem muzyki Szymona Brzóski pochodzącej ze spektakli Orbo Novo, Sutra, (S)NOWoraz Dunas. Zespół ten skupia muzyków współpracujących z kompozytorem od kilku już lat. Olga Wojciechowska jest pierwszą skrzypaczką w spektaklach Sutra oraz Orbo Novo, Barbara Drążkowska jest pianistką w spektaklu Dunas, Orbo Novo, oraz zamiennie z kompozytorem w spektaklu Sutra,  Emilia Goch wykonuje partię altówki w spektaklach Orbo Novo oraz Sutra.

 

szym webixKOMPOZYTOR

Szymon Brzóska urodził się w 1981 roku w Poznaniu, gdzie w Akademii Muzycznej w 2005 roku ukończył studia w klasie kompozycji Mirosława Bukowskiego. U Luca Van Hove studiował później w Konserwatorium Muzycznym w Antwerpii (2005-2007). W 2006 zdobył nagrodę na Konkursie dla Młodych Kompozytorów Music @venture w Antwerpii. We wrześniu 2008 roku nastąpiło prawykonanie jego Koncertu na fortepian, smyczki i perkusję „Hommage a Schnittke“ podczas 42. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Partię fortepianu wykonała Barbara Drążkowska.

Jest także autorem muzyki do spektakli tańca współczesnego, teatralnych oraz muzyki filmowej. Sutra z udziałem Mnichów ze Świątyni Szaolin (reżyseria i choreografia: Sidi Larbi Cherkaoui, scenografia: Antony Gormley), której premiera odbyła się w maju 2008 w londyńskim teatrze Sadler’s Wells, została pokazywana na najważniejszych festiwalach na całym świecie (m.in. w Avignon, Barcelonie, Berlinie, Sydney oraz Nowym Jorku). Orbo Novo, spektakl z udziałem tancerzy z Cedar Lake Company w Nowym Jorku, to efekt współpracy pomiędzy kompozytorem a choreografem Sidi Larbi Cherkaoui, którego  premiera odbyła się podczas festiwalu Jacob’s Pillow w Stanach Zjednoczonych w lipcu 2009 roku. Kolejne spektakle z muzyką Brzóski to I will we współpracy z choreografką i tancerką Małgorzatą Dzierżon (premiera w Londynie w czerwcu 2009 roku) oraz Dunas – duet Sidi Larbi Cherkaoui’ego ze światowej sławy tancerką flamenco Marią Pages (premiera odbyła się w październiku 2009 roku w Singapurze). W październiku 2010 roku w Tilburgu odbyła się premiera (S)NOW, w choreografii Joosta Vrouenraetsa, natomiast w czerwcu 2011 w Amsterdamie premiera “Labyrinth”, we współpracy z Sidi Larbi Cherkaoui oraz Het Nationale Ballet. Napisana dla przedstawienia muzyka została wykonana przez orkiestrę Holland Symfonia pod dyrekcją Jurjena Hempela z udziałem solistek Barbary Drążkowskiej (fortepian) oraz Tsubasy Hori (koto oraz taiko).