Kompozytor – rezydent: Ewa Fabiańska-Jelińska (2014/2015)

EWA FABIAŃSKA-JELIŃSKA

KOMPOZYTOR-REZYDENT
BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA
W SEZONIE 2014/2015

O KOMPOZYTORCE

20140929170328[1]Ewa Fabiańska-Jelińska – kompozytorka, muzykolog, improwizatorka. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Toruniu w klasie kompozycji Magdaleny Cynk.

W 2011 roku sfinalizowała studia licencjackie z zakresu muzykologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dwa lata później uzyskała dyplom magisterski z kompozycji z wyróżnieniem (klasa prof. Zbigniewa Kozuba) w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Od 2012 roku kontynuuje naukę kompozycji w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu pod kierunkiem prof. Reinharda Kargera.

Stypendystka Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Miasta Torunia i Stypendium Miasta Poznania; laureatka programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska 2012 oraz programu stypendialnego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia dla studentów na rok akademicki 2012/2013.
W ramach projektu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zamówienia kompozytorskie” (2012) jej kompozycja „Offenbarungen und Eingebungen” została wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i wykonana przez Orkiestrę Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal (2013). Współpracowała także z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej.

Jej utwory były wykonywane na wielu koncertach i festiwalach o zasięgu krajowym oraz międzynarodowym m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich „Probaltica”, Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna”. Wiele utworów wykonanych zostało również na koncertach kompozytorskich, organizowanych w innych krajach europejskich, np. w Czechach (Cultural Center Zahrada w Pradze, Cultural House Bakala w Brnie), na Słowenii (Slovenian Chamber Music and its European Parallels w Ljubljanie), w Austrii („Marathon V” w Wiedniu), w Holandii (Tuinzaal van de Burtch w Lejdzie), a także w Stanach Zjednoczonych (Project 21, Bass Music Center, Oklahoma City University).

Kompozytorka tworzy muzykę do animacji, filmów oraz musicali, jej utwory były wykonywane podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „KON-TEKSTY”, 18. Ogólnopolskiego Biennale Sztuki Dziecka, Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych „Animator” (wykonywanie muzyki na żywo do animacji wraz z poznańskim zespołem ANIMATIC). Artystka uczestniczyła także w warsztatach przeznaczonych dla kompozytorów, filmowców, animatorów, fotografików, artystów sztuk wizualnych m.in. w Interdyscyplinarnym Plenerze Artystycznym w Wołkowi w Bieszczadach „Kolor dźwięku – dźwięk koloru”, w Warsztatach dla Kompozytorów i Animatorów Sztuki „Sztuka dla dziecka – Tradycja we współczesności”, warsztatach dla kompozytorów, animatorów i filmowców organizowanych przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, warsztatach w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Filmowej „Transatlantyk”. Była uczestniczką Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych w Puławach, Ogólnopolskich Warsztatów z Improwizacji w Poznaniu (wykładowcy: amerykańscy kompozytorzy, muzycy jazzowi – Hamid Drake, Michael Blake), Letniej Akademii Muzyki we Wrocławiu i w Krakowie.

Jest laureatką licznych konkursów kompozytorskich w kraju i za granicą, m.in.: III nagrody Konkursu Kompozytorskiego im. Mariana Gordiejuka dla uczniów szkół muzycznych II stopnia (organizowanego przez Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, 2007), I i II miejsca w konkursie kompozytorskim na utwór perkusyjny, organizowany przez Oklahoma City University oraz I nagrody w IX Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Ochlewskiego za utwór „Miniatures sonoristiques” na puzon preparowany solo (2011), organizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Była także finalistką Konkursu Kompozytorskiego, organizowanego w ramach XXI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Gdyni (2009), Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Gramodeska” w Pradze (2011), laureatką wyróżnienia w V Ogólnopolskim Konkursie Współczesnej Muzyki Dziecięcej i Młodzieżowej „Srebrna Szybka” (2012) oraz IV Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego im. Z. Mycielskiego (2013). Jest członkiem Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich.

Wykonanie i prawykonanie utworów Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej odbywa się i jest współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Kompozytor – rezydent”.

Zainicjowany przez Instytut Muzyki i Tańca program „Kompozytor – rezydent” nawiązuje do rozpowszechnionej w Europie i na świecie praktyki łączenia twórców z profesjonalnym instytucjami muzycznymi.