Adam Bałdych „Mozaika” – Zamówienie kompozytorskie

IMiT_logo[1]Celem zadania jest stworzenie nowej płaszczyzny porozumienia między różnymi gatunkami muzycznymi, pokoleniami odbiorców i wykonawcami, gdzie punktem odniesienia i bodźcem do poszukiwań twórczych jest nasze bogactwo kulturowe dorobek artystyczny reprezentantów różnych kultur zamieszkujących Polskę. Poprzez połączenie w jednej kompozycji wielu gatunków muzycznych, utwór łączy również odrębne środowiska słuchaczy, docierając w ten sposób do różnych grup docelowych.

 

Orkiestra kameralna i jazzujący, niesłychanie zdolny i bardzo popularny polski skrzypek to wydarzenie unikatowe, także dlatego, że muzycy zagrają utwór specjalnie napisany na ten koncert dla Orkiestry Baltic Neopolis przez solistę Adama Bałdycha. Kompozycja „Mozaika – Impresje” to wieloczęściowa suita zainspirowana kulturami ludności napływowych na ziemie zachodnie po zakończeniu II Wojny Światowej. W 1945 roku tereny województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego i dolnośląskiego zostały zaludnione przez reprezentantów kultur: żydowskiej, łemkowskiej, polesia oraz niemieckiej. Kompozycja Adama Bałdycha to dialog z tymi kulturami, próba wydobycia ich esencji i połączenia ze współczesnymi technikami kompozytorskimi. Dzieło skomponowane jest na orkiestrę smyczkową, skrzypce solo, fortepian, kontrabas oraz instrumenty perkusyjne i łączy w sobie elementy wielu gatunków muzycznych: muzyki poważnej, muzyki ludowej oraz muzyki jazzowej. Wykonanie wzbogacone będzie o głosy wokalistów, a przez wprowadzenie elementów improwizacji, utwór stanie się niezwykle komunikatywny z odbiorcą, który doświadczy procesu kreacji w czasie rzeczywistym.

 

Adam Bałdych
Kompozytor i skrzypek z Gorzowa Wielkopolskiego. Stypendysta w prestiżowym Berklee College of Music, ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach z wyróżnieniem. W 2009 roku wspólnie z Leszkiem Możdżerem i Larsem Danielssonem stworzył muzykę do niemego filmu „Skarb rodu Arne”, improwizowaną podczas Era Nowe Horyzonty 2009. Od tego czasu wielokrotnie tworzył muzyczne podkłady do filmowych pokazów. Jego pierwsza autorska płyta „Magical Theatre” zdobyła wyjątkowe recenzje amerykańskich magazynów jak Jazz Times, Jazz Corner, a Dave Sumner z AllAboutJazz okrzyknął ją jednym z najlepszych albumów jazzowych 2011 roku w USA. Kolejny autorski album Adam Bałdych and The Baltic Gang „Imaginary Room”, na którym znalazło się 12 kompozycji Adama Bałdycha, był pierwszym jego krążkiem nagranym dla prestiżowej wytwórni ACT Music i zebrał bardzo pozytywne recenzje zarówno w Polsce, jak i innych krajach Europy. Bałdych za swoje kompozycje na płycie „Imaginary Room” został nagrodzony jako pierwszy Polak w historii, najważniejszą nagrodą niemieckiego przemysłu muzycznego – ECHO JAZZ 2013. W 2013 roku Adam Bałdych skomponował cykl utworów pod nazwą „Nowa Tradycja” na uświetnienie 222 rocznicy Konstytucji 3 Maja. Projekt „The New Tradition” z czasem został rozwinięty i dał początek następnym kompozycjom Adama Bałdycha, które znalazły się na jego kolejnej płycie nagranej dla ACT Music wraz z izraelskim pianistą Yaronem Hermanem. Premiera płyty miała miejsce w maju 2014 roku. 28 sierpnia 2015 ukazał się najnowszy album Adama Bałdycha zatytułowany „Bridges”. Tym razem do współpracy Adam zaprosił norweski zespół Helge Lien Trio.

 

Baltic Neopolis Orchestra
laureat Fryderyka 2015 w kategorii Album roku muzyka kameralna, jest smyczkową orkiestrą kameralną, powstałą w 2008 roku z inicjatywy młodych szczecińskich artystów. Od tego czasu orkiestra koncertowała dziesiątki razy, realizując zarówno własne cykle, jak i współuczestnicząc w zewnętrznych projektach artystycznych.
O wyjątkowości orkiestry Baltic Neopolis stanowia tworzący ją muzycy. Ich pozytywna energia oraz zapał do robienia rzeczy niemoz˙liwych pozwalają na prezentowanie muzyki kameralnej w sposób niekonwencjonalny. Odwaga artystów w wykonywaniu trudnych kompozycji doceniana jest zarówno przez krytyków, jak i melomanów w Szczecinie, regionie, Polsce i Europie, a Orkiestra z każdym koncertem zaskarbia sobie oddanych przyjaciół i fanów wśród najlepszych muzyków na świecie.
Artyści
Adam Bałdych – skrzypce solo
Paweł Tomaszewski – fortepian
Michał Kapczuk – kontrabas
Paweł Dobrowolski – instrumenty perkusyjne
Karina Srocka – wokal
Łukasz Reks – wokal
Baltic Neopolis Orchestra
Utwór zostanie zaprezentowany podczas dwóch koncertów:

Włącz Orkiestrę! „Mozaika”

Adam Bałdych i Baltic Neopolis Orchestra
i goście

26 listopada 2015 | czwartek | godz. 20:00
Studio im. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin

 

Retransmisja: Trzeci Program Polskiego Radia
6 stycznia 2016 | środa | godz. 18:05

oraz

„Mozaika-Impresje”

Adam Bałdych i Baltic Neopolis Orchestra
i goście

24 marca 2015 | czwartek | godz. 19:00
Radialsystem V Berlin

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach program „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Project co-financed by the Ministry of Culture and National Heritage of the Republic of Poland within the programme „Collections” – the priority „Composition Commissions” implemented by the Institute of Music and Dance.