Baltic Neopolis Quartet

BNQ[1]Baltic Neopolis Quartet powstał w 2008 roku z inicjatywy muzyków-solistów szczecińskiej Baltic Neopolis Orchestra – absolwentów wyższych uczelni muzycznych w Londynie, Wrocławiu i Szczecinie. Pasją muzyków jest przede wszystkim klasyczny repertuar XX i XXI wieku, aczkolwiek ich indywidualizm pozwala zespołowi tworzyć i angażować się w niekonwencjonalne projekty artystyczne. Kwartet nie stroni od eksperymentów w przestrzeniach muzealnych, studiach radiowych, kościołach, budynkach przemysłowych i plenerach. Repertuar, który wykonuje Baltic Neopolis Quartet, cechuje odwaga, świeżość i pomysłowość w aranżowaniu wykonań najbardziej uznanych kompozytorów muzyki klasycznej i wykonawców muzyki rozrywkowej.

Zespół wystąpił między innymi na: 42. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna (2013), Obchodach Roku Lutosławskiego w Pradze (2013), I Gorzowskim Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara (2013), Gaia International Music Festival w Portugalii, XIX Festival Internacional Musica i Festa Massanassa., Muzycy są regularnie zapraszani do współpracy studyjnej zarówno przy projektach teatralnych jak i rozrywkowych. Zrealizowali między innymi partie smyczkowe na płytach Joli Szczepaniak Baba Gada oraz Katarzyny Nosowskiej 8.

Zespołowi dedykowane zostały dwa kwartety Piotra Klimka oraz II Kwartet smyczkowy Orestes Michała Dobrzyńskiego. Kwartet ma na swoim koncie dwa wydawnictwa płytowe: Kompozycje szczecińskie, Il Tramonto z sopranistką Joanną Tylkowską-Drożdż.

Jako samodzielni artyści, muzycy pracują na stanowiskach koncertmistrzów orkiestr, wykładowców akademickich, komponują oraz koncertują solistycznie. Daje im to szeroki pogląd na nowoczesne trendy wykonawcze i interpretacyjne, co przenosząc na grunt kameralistyki owocuje koncertami o niepowtarzalnej atmosferze i wyjątkowym indywidualizmie połączonym z profesjonalizmem wykonawczym.

W skład kwartetu wchodzą liderzy Baltic Neopolis Orchestra:

Emanuel Salvador

Łukasz Górewicz

Emilia Goch

Tomasz Szczęsny