Baltic Neopolis Orchestra

Baltic Neopolis Orchestra, zdobywca Fryderyka 2015 w kategorii Album roku muzyka kameralna, jest smyczkową orkiestrą kameralną powstałą w 2008 roku z inicjatywy młodych szczecińskich artystów. Od tego czasu orkiestra koncertowała setki razy, realizując zarówno własne cykle, jak i współuczestnicząc w zewnętrznych projektach artystycznych.
Tożsamość artystyczną BNO kształtował szereg osobowości muzycznych, z których największy wpływ na zespół wywarł światowej sławy skrzypek i koncertmistrz Vasko Vassilev – dyrektor artystyczny zespołu od 2015 roku. Zespół zdobył szerokie uznanie słuchaczy i krytyki występując w salach koncertowych w Europie i Azji, m.in w Niemczech, Francji, Czechach, Estonii, Chorwacji, Grecji, Norwegii, Malezji, Japonii, Singapurze, Laosie, Kambodży, na Filipinach.
Orkiestrą Baltic Neopolis na co dzień kieruje altowiolistka Emilia Goch Salvador. Dzięki jej staraniom w składzie zespołu znaleźli się najlepsi polscy instrumentaliści, uczestniczący ogólnopolskich i międzynarodowych projektach muzycznych. Oprócz regularnej pracy nad światowym repertuarem kameralnym, muzycy chętnie biorą udział w projektach awangardowych.
Doceniana w Polsce, Europie i na świecie Baltic Neopolis Orchestra wciąż szuka nowych pól muzycznych inspiracji. Regularnie współpracuje z cenionymi kompozytorami i artystami, m.in.: Tomaszem Tomaszewskim, koncertmistrzem Deutsche Oper w Berlinie; Maratem Bisengalievem, skrzypkiem i dyrektorem artystycznym orkiestry symfonicznej w Indiach; Marią Machowską, koncertmistrzem Filharmonii Narodowej; Danielem Rowlandem, liderem Brodsky String Quartet; Aliną Mleczko, najlepszą saksofonistką klasyczną w Polsce,
Marcelo Nisinmanem, bandoneonistą okrzykniętym następcą Astora Piazzoli; Carmine Lauri, koncertmistrzem London Symphony Orchestra; Adamem Bałdychem, najlepszym polskim skrzypkiem jazzowym młodego pokolenia czy kompozytorami, Mikołajem Góreckim, Hanną Kulenty oraz Pawłem Łukaszewskim, laureatem 7 Fryderyków.
Na dotychczasowy dorobek artystyczny Orkiestry składa się osiem płyt: Ego Sapientia Marka Jasińskiego zrealizowana wespół z Chórem Akademickim im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego (2013), kompozycje Mikołaja Góreckiego i Pawła Łukaszewskiego nagrane z Tomaszem Tomaszewskim (2013), Kompozycje Szczecińskie z utworami Piotra Klimka, Michała Dobrzyńskiego, Zbigniewa Bagińskiego oraz Janusza Stalmierskiego (2013), Tribute to Carl Loewe z Urszulą Kryger, Adamem Kruszewskim i Pawłem Kotlą (2014), Sonatina für Alina nagrana z saksofonistką Aliną Mleczko (2014), Il Tramonto z sopranistką Joanną Tylkowską- Drożdż (2015), Musica Sacra 5 Pawła Łukaszewskiego z udziałem BNO (2014), płytę, która dostała nagrodę muzyczną Fryderyk w kategorii Muzyka kameralna oraz 4 am Tango z udziałem Marcela Nisinmana (2019)
Orkiestra – dzięki pasji i zaangażowaniu – tworzy część najbardziej prestiżowej, a jednocześnie niepowtarzalnej i nowoczesnej oferty kulturalnej. Ponadto wciąż zaskakuje otwartością na formy współpracy artystycznej i wielowymiarowością swoich koncertów. Baltic Neopolis Orchestra stara się być zawsze blisko publiczności, w kontakcie z nią używać oryginalnych środków ekspresji, a repertuar dobierać z precyzją równą największym światowym muzycznym wydarzeniom.

Dyrektor Orkiestry
Emilia Goch Salvador
Emilia Goch Salvador w 2005 roku z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie altówki Prof. Dominika Rutowskiego. Jest wielokrotną stypendystką Prezydenta Miasta Szczecin, otrzymała również nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za najlepszy dyplom ukończenia studiów wyższych w dziedzinie sztuk muzycznych. W 2008 roku założyła kameralną orkiestrę smyczkową Baltic Neopolis Orchestra, którą kieruje do dziś. Jest również prezeską Stowarzyszenia Baltic Neopolis Orchestra – jednej z najprężniej działających organizacji pozarządowych w dziedzinie kultury w Polsce. Jako solistka i kameralistka współpracowała z takimi artystami, jak: Bartłomiej Nizioł, Vasko Vassilev, Marcelo Nisinman, Carmine Lauri, Tomasz Daroch, Tomasz Tomaszewski, Sandor Javorkai, Bartosz Bryła, Kevin Kenner, Roman Jabłoński, Maria Machowska.
W latach 2005-2018 współpracowała z licznymi zespołami i orkiestrami, m.in.: Deutsche Oper Solisten, Covent Garden Soloists, Covent Garden Opera House, Symphony Orchestra of India, V4- Visegrad quartet oraz Pruska Orkiestra Kameralna. Z tymi zespołami koncertowała w prestiżowych salach koncertowych m.in. w Indiach, Norwegii, Estonii, Niemczech, Danii, Czechach, Grecji, Singapurze, Tajlandii, Malezji i Wietnamie i na Filipinach. W latach 2012- 2015 współpracowała z teatrem Sadler’s Wells w Londynie gdzie jako kameralistka brała udział w dwóch międzynarodowych produkcjach „Sutra”, „Orbo Novo”.
W roku 2016 razem z Baltic Neopolis Orchestra wzięła udział w prestiżowej trasie po krajach Azji Południowo -Wschodniej TOYOTA CLASSICS TOUR. Dokonała licznych nagrań płytowych z Batlic Neopolis Orchestra oraz z Baltic Neopolis Quartet. W 2017 roku, z nowym kameralnym zespołem Baltic Neopolis Virtuosi odbyła tournee koncertowe w Chinach i Japonii. W 2016 roku rozpoczęła współpracę z portugalskim kwartetem smyczkowym Guimaraes String Quartet, z którym regularnie koncertuje. Kwartet w 2017 roku zaproszony został na Międzynarodowy Festiwal Muzyczny do Makao (Chiny) oraz na koncerty w Niemczech i Polsce (m.in. do Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu). Ponadto zespół regularnie koncertuje w Portugalii. Emilia Goch Salvador od 2013 roku jest wykładowcą Akademii Sztuki w Szczecinie, a od 2019 roku prowadzi kursy mistrzowskie dla altowiolistów w rodzinnym Szczecinie oraz Guimaraes w Portugalii.

Dyrektor Artystyczny
Vasko Vassilev
Vasko Vassilev pełni funkcję koncertmistrza w londyńskim Royal Opera House, gdzie w 2005 r. zadebiutował jako dyrygent. Vassilev już od najmłodszych lat wykazywał niesamowity talent i szybko zyskał status dziecięcego geniusza skrzypiec. Jako dziesięciolatek rozpoczął edukację w Moskiewskim Konserwatorium Państwowym, a 7 lat później wygrał swój pierwszy międzynarodowy konkurs muzyczny w Paryżu. W wieku 18 lat wyjechał do Londynu, a jego kariera nabrała błyskawicznego tempa, mierzonego choćby w liczbie nagród, jakie otrzymywał na prestiżowych konkursach. W wieku 23 lat, jako najmłodszy w historii, objął stanowisko koncertmistrza w londyńskim Royal Opera House, a w 2005 roku zadebiutował jako dyrygent w Royal Opera House.
W 2010 roku, na swoje 40. urodziny, wydał autobiografię pt. „Vasko@40”, a rok później został jednym z jurorów bułgarskiej wersji popularnego reality show „X FACTOR”. Od września 2015 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego orkiestry kameralnej – Baltic Neopolis Orchestra. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym grupy instrumentalnej „Laureate”, w skład której wchodzą same muzyczne sławy. Na swoim koncie ma współpracę z takimi artystami, jak: Plácido Domingo, Sting, Rolling Stones czy Vanessa Mae, która była jego uczennicą.

Dyrektor Programowy, Koncertmistrz
Emanuel Salvador
Emanuel Salvador został opisany przez Strad Magazine jako jeden z najlepszych portugalskich skrzypków swojego pokolenia. Występował jako solista, kameralista i koncertmistrz na wielu światowych scenach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Kazachstanie, Chinach, Japonii, Portugalii, Holandii, Meksyku, Turcji, Hiszpanii, Włoszech i Niemczech. Jest zwycięzcą i laureatem takich konkursów, jak: Isolde Menges (RCM), Beckenham Festival, Barbirolli Memorial, Wolfson Foundation, Jovens Musicos, Julio Cardona. W 2005 roku ukończył Guildhall School of Music and Drama oraz Royal College of Music w Londynie. Jako solista i koncertmistrz koncertował z takimi orkiestrami, jak: Orquesta Nacional de Espana, Brasil National Orchestra, Seoul Classical Players, Adana Philharmonic, Monterrey Symphony Orchestra, Krasnojarsk Symphony, Orquestra de Norte, Classica da Madeira. Jest założycielem i liderem Guimarães String Quartet w Portugalii, z którym regularnie koncertuje w Europie i Azji. Od 2005 do 2015 roku był koncertmistrzem Orquestra do Norte w Portugalii. Do sukcesów muzyka należą wysoko oceniane przez krytyków nagrania płytowe oraz prowadzenie kursów mistrzowskich na całym świecie. Ma na swoim koncie liczne prestiżowe trasy koncertowe po Azji Południowo-Wschodniej, Chinach, Japonii, czy w Stanach Zjednoczonych.