Muzyka jest kobietą – Wielcy Koncertmistrzowie

28 października Kreeta-Julia-Heikkil

Aula PUM

Ul. Rybacka 1

Szczecin

Godz. 19:00

 

Muzyka jest kobietą

 

 

Kreeta-Julia Heikkila – koncertmistrz orkiestry Helsinki Sinfonietta

Baltic Neopolis Orchestra w źeńskiej odsłonie

 

Grażyna Bacewicz Koncert na orkiestrę smyczkową

Nadia Boulanger Nokturn na skrzypce i orkiestrę smyczkową

Hanna Kulenty Concerto Rosso na kwartet smyczkowy i orkiestrę smyczkową

 

Dwie wielkie damy muzyki XX wieku… Niekoronowana królowa polskich kompozytorek, czyli Grażyna Bacewicz, napisała swój koncert na orkiestrę smyczkową 70 lat temu – i do dziś to dzieło pozostaje jednym z najważniejszych w jej twórczości i w polskiej muzyce współczesnej. Z kolei Nadia Boulanger to kobieta-instytucja: kompozytorka, organistka, pianistka, dyrygentka, pedagog, która wykształciła kilka pokoleń kompozytorów i wykonawców (takich jak Aaron Copland czy Astor Piazzolla), wśród których było sporo Polaków (Wojciech Kilar, Stefan Kisielewski, Kazimierz Serocki czy …Grażyna Bacewicz). Concerto Rosso, które Hanna Kulenty skomponowała w 2017 roku, to intrygująca gra z rytmem, wciągająca słuchaczy do wspólnej zabawy z muzykami i mocno angażująca ich emocje.

 

Ceniona za energiczną, dynamiczną i wrażliwą grę, skrzypaczka Kreeta-Julia Heikkilä regularnie występuje na arenie międzynarodowej jako solistka, kameralistka i koncertmistrz. Oprócz rozległej kariery solowej, Heikkilä cieszy się uznaniem z powodu swych umiejętności i doświadczenia jako koncertmistrz w Europie i USA. Pracowała jako koncertmistrz Orkiestry Miasta Vaasa (2012), Duńskiej Narodowej Orkiestry Kameralnej (2013-) i Oulu Symphony Orchestra (2015). Ponadto, pomimo młodego wieku, została zaproszona do pełnienia funkcji koncertmistrza w orkiestrach takich jak London BBC Symphony Orchestra, Arctic Philharmonic, Stavanger Symphony Orchestra, Norwegian Opera Orchestra, Malmö Opera Orchestra, Tapiola Sinfonietta, Helsinki Philharmonic, Atlantic Music Festival Orkiestra i Orkiestra Kameralna iPalpiti. W sezonie 2017 pracowała między innymi z Trondheim Symphony Orchestra i Turku Philharmonic.

 

Partnerzy:

Organizator: BNO
Partner Główny: Miasto Szczecin

Znalezione obrazy dla zapytania miasto szczecin logo

Patronat Honorowy: Wojewoda Zachodniopomorski


Patronat Honorowy: Pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Szczecin

 

Bilety w cenie 45 zł (normalny) oraz 25 zł (ulgowy) do nabycia na bilety.fm oraz w biurze BNO, Al. Wojska Polskiego 90, a także przed koncertem.