Królowa rytmu BNF

Screen Shot 2016-08-22 at 09.18.21

1.07 (sobota), godz. 19:00
Drawieński Ośrodek Kultury, Drawno

Vivi Vassileva (Bułgaria/Niemcy) – marimba
Emanuel Salvador (Portugalia) – koncertmistrz
Baltic Neopolis Orchestra

Wstęp wolny

Królowa rytmu
Trzy stulecia, dwa typy instrumentów i jedna gwiazda… Nieśmiertelne koncerty skrzypcowe A. Vivaldiego wprowadzają zawsze słuchaczy w świetny nastrój – to muzyka plastyczna, błyskotliwa, po prostu idealnie piękna. Dla kontrastu warto zestawić ją z twórczością kompozytora brytyjskiego z przełomu XIX i XX wieku, Gustava Holsta – i on dbał o barwy dźwiękowe, ale czynił to innymi środkami niż Vivaldi. Na deser zaś kompozycja współczesnego twórcy z Francji, pozwalająca do woli nacieszyć uszy charakterystycznym brzmieniem marimby – instrumentu perkusyjnego szczególnie popularnego w naszych czasach. Zapraszamy zatem do przysłuchania się tym dialogom smyczków i marimby, w wykonaniu zachodniopomorskich kameralistów i bułgarsko-niemieckiej solistki.

Program:
Antonio Vivaldi Koncert C-Dur
Gustav Holst St. Paul’s Suite
Emmanuel Séjourné Koncert na marimbę

Artyści:
Vivi Vassileva (Bułgaria/Niemcy) – marimba
Emanuel Salvador (Portugalia) – koncertmistrz
Baltic Neopolis Orchestra

Vivi Vassileva urodziła się w 1994 w Niemczech, w rodzinie bułgarskich muzyków. Swój debiut solowy miała w wieku 13 lat, a pierwsze CD nagrała w wieku lat 15. W grze posiada niezwykłą technikę i zadziwiającą wirtuozerię, a także poetycką ekspresję. Oprócz wykonywania utworów z szerokiego repertuaru, zawierającego koncerty solo na perkusję, marimbę, wibrafon, innowacyjną muzykę kameralną i programy solowe, Vivi odkrywa również nowe zastosowania dla technicznych możliwości instrumentu. Tworzy własne adaptacje współpracując z kompozytorami, którzy dedykują jej swoje prace.

Emanuel Salvador, opisany przez „Strad Magazine” jako jeden z najlepszych portugalskich skrzypków swojego pokolenia, występował jako solista, kameralista i koncertmistrz na czterech kontynentach. Po studiach w rodzimej Portugalii przeniósł się do Londynu, gdzie ukończył Guildhall School of Music and Drama i Royal College of Music. Do sukcesów muzyka należą wysoko oceniane przez krytyków nagrania płytowe oraz prowadzenie kursów mistrzowskich na całym świecie. Salvador pełnił funkcję koncertmistrza Orquestra do Norte od 2005 do 2014 roku, obecnie piastuje to stanowisko w Baltic Neopolis Orchestra, która jest szczecińską orkiestrą kameralną, laureatem Fryderyka 2015.

03 (2)