Budapest Concert – Wielcy Koncertmistrzowie

54278220_2524314514264405_5851631823968272384_n

23 marca 2019
Godz. 19:00
Akademia Sztuki w Szczecinie, sala koncertowa Pałacu Ziemstwa Pomorskiego, Al. Niepodległości 41

Wielki koncertmistrz, a nawet dwóch i to z dawką prawdziwej węgierskiej energii!
Marcowe spotkanie w ramach cyklu Wielcy Koncertmistrzowie na pewno zapadnie na długo w pamięci. Stanie się to za sprawą dwóch braci – Sandora i Adama Javorkai, którzy porwą słuchaczy wysmakowanym repertuarem.
Koncert Vivaldiego to jeden z wielu koncertów barokowego kompozytora napisanych na dwie solowe partie instrumentów, którym towarzyszy orkiestra smyczkowa. Jasna i prosta harmonia, momentami także burzliwa, doskonale ukazuje cechy twórczości Vivaldiego. Ognistych emocji nie zabraknie podczas słuchania Carmen Fantasy czy Zigeunerweisen Pabla Sarasatego – hiszpańskiego kompozytora. Obie kompozycje uważane są za jedne z najbardziej wymagających i wirtuozowskich utworów na skrzypce. Pezzo Capricioso, czyli kapryśny kawałek, to dzieło utrzymane w rosyjskim żywym temperamencie. Znając twórczość Czajkowskiego wiemy, że taki utwór mógł zostać napisany tylko na jeden instrument – wiolonczelę. W towarzystwie orkiestry smyczkowej stworzy iście zmysłowy klimat. Dwie ostatnie pozycje repertuarowe to połączenie węgierskich kompozytorów z węgierskimi solistami – nie może być lepiej! Divertimento Leo Weinera oraz Rapsodia Węgierska Ferenca Liszta przeniosą słuchaczy prosto do świata muzyki Romów, eksponując narodowy taniec węgierski – Czardasz.
Propozycje programowe to w większości utwory przepełnione bogatą wirtuozerią. Połączone z krwią węgierską braci Javorkai stworzą duet idealny!

Sándor Jávorkai (skrzypce)
Zaczął studia na Akademii im. Franza Liszta w Budapeszcie, a następnie przeniósł się na University of Music and the Performing Arts we Wiedniu, które ukończył z wyróżnieniem w 2004 roku. Jako koncertmistrz grał pod batutą Mariss Jansons i Marcello Viotti w International Orchestra Institute Attergau, pod patronatem Filharmonii Wiedeńskiej. W 2008 roku występował także jako koncertmistrz i solista z Europe Philharmonic. Koncertował w całej Europie i na świecie. Występował w ważnych salach koncertowych we Wiedniu, Berlinie, Luksemburgu, Warszawie, Tokio czy Pekinie. Otrzymał stypendium z Herbert von Karajan Center we Wiedniu. Jest także zwycięzcą wielu międzynarodowych konkursów m.in. w Hiszpanii, Grecji i Austrii.

Ádám Jávorkai (wiolonczela)
uczęszczał do Béla Bartók Conservatoire w Budapeszcie. Od 1996 do 2004 roku studiował na University of Music and the Performing Arts we Wiedniu. Jest laureatem wielu konkursów, zdobył m.in. pierwszą nagrodę w Konkursie Wiolonczelowym na Węgrzech, w 2000 roku zdobył tytuł „Cellist of the Year”. W 2009 roku razem z bratem otrzymał nagrodę dla Artysty Roku od Jeunesse and Bank Austria. Prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie, m.in. w Japonii, Bułgarii, Austrii, Kolumbii, czy Walii. Jako solista współpracuje m.in. z Filharmonią w Budapeszcie, North Hungarian Philharmonic Orchestra, czy Youth Symphony Orchestra w Genui. Współpracuje z międzynarodowymi stacjami radiowymi i telewizyjnymi m.in. Austrian Classical Chanel Ö1, czy węgierskim Radio Bartók. W 2014 roku w wyniku jego pracy przeciw dyskryminacji i międzynarodowego porozumienia został honorowym członkiem Raoul Wallenberg Foundation.

Artyści:
Sandor Javorkai – skrzypce
Adam Javorkai – wiolonczela
Baltic Neopolis Orchestra

Program:
P. Sarasate – Carmen Fantasy na skrzypce i orkiestrę smyczkową op.25
A. Vivaldi – Koncert na skrzypce, wiolonczele i orkiestrę smyczkową RV 547
P. Sarasate – Carmen Fantasy na skrzypce i orkiestrę smyczkową op.25
P. Sarasate – Zigeunerweisen na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę smyczkową op.20
L. Weiren – Divertimento nr 1 op.20 na orkiestrę smyczkową

Mecenas Główny: Szczecin Floating Garden
Partnerzy: Partnerzy: bilety.fm, kadruk, Szczeciński Inkubator Kultury,
Patronat medialny: Radio Szczecin, TVP 3, Kurier Szczeciński

znak_miasto