Bella Italia BNF

17-10-16-Pamela-Vasko-Azoty (15 of 57)

Bella Italia

24.06 (sobota), godz. 20:00
Kościół Parafii pw. Narodzenia NMP, Gryfino

25.06 (niedziela), godz. 17:00
Park Staromiejski, Police

Emanuel Salvador (Portugalia) – skrzypce, koncertmistrz
Jacek Mirucki – kontrabas
Baltic Neopolis Orchestra

Ach, te Włochy – cały kraj to jedno wielkie muzeum, wokół same zabytki: starożytne, średniowieczne, renesansowe, barokowe… A w muzyce – oczywiście, opera! Jednak tym razem muzycy spróbują nas przekonać, że włoscy kompozytorzy tworzyli też utwory wyłącznie instrumentalne. Będzie to prawdziwy przegląd możliwości twórczych – od baroku do współczesności, niepozbawiony elementów wirtuozowskich (jak wiadomo, Paganini był znakomitym skrzypkiem). W koncercie wezmą udział wybitni mistrzowie smyczka i struny – Emanuel Salvador (skrzypce) i Jacek Mirucki (kontrabas), którzy zagrają po prostu…koncertowo.

Program:
Arcangelo Corelli Concerto grosso F-dur op. 6 nr 9
Niccolò Paganini Fantazja Mojżesz (oprac. na kontrabas I orkiestrę smyczkową)
Ottorino Respighi III Suita z cyklu Dawne tańce i melodie na lutnię
Giovanni Bottesini Gran Duo Concertante na skrzypce, kontrabas i orkiestrę smyczkową

Artyści:
Emanuel Salvador (Portugalia) – skrzypce, koncertmistrz
Jacek Mirucki – kontrabas
Baltic Neopolis Orchestra

Emanuel Salvador, opisany przez Strad Magazine jako jeden z najlepszych portugalskich skrzypków swojego pokolenia, występował jako solista, kameralista i koncertmistrz na czterech kontynentach. Po studiach w rodzimej Portugalii przeniósł się do Londynu, gdzie ukończył Guildhall School of Music and Drama i Royal College of Music. Do sukcesów muzyka należą wysoko oceniane przez krytyków nagrania płytowe oraz prowadzenie kursów mistrzowskich na całym świecie. E. Salvador pełnił funkcję koncertmistrza Orquestra do Norte od 2005 do 2014 roku, obecnie piastuje to stanowisko w Baltic Neopolis Orchestra.

Jacek Mirucki jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, edukację muzyczną kontynuował w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Wielokrotnie brał także udział, jako solista i kameralista, w międzynarodowych festiwalach muzycznych w Polsce i Niemczech. Jacek Mirucki posiada unikatową kolekcję kontrabasów, w której znajdują się m. in. instrumenty z XVIII-XIX ww. Od 2003 związany z Orkiestrą Narodową Singapuru. Prowadzi klasy mistrzowskie w Azji i Europie.

03 (2)