BNO z solistą Marcello Nisinman

Międzynarodowy dzien muzyki

Miejsce koncertu: sala Bogusława, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

orkiestra BNO

cykl BNO +

program

Claudia Montero Ausencias

Marcelo Nisinman „Hombre Tango” (Nisinman) for Bandoneon & Strings 7′

Piazzolla/Nisinman 4 Seasons of Buenos Aires 22′

Piazzolla/Nisinman Oblivion 8′

Marcelo Nisinman 4 am Tango 5′

Marcelo Nisinman to urodzony w Buenos Aires bandeonista, kompozytor i aranżer. Nisinman jest uznanym na świecie solistą, grającym wraz z orkiestrami oraz biorącym udział w festiwalach na całym świecie. Wśród muzyków, z którymi występował znajdują się: Gidon Kremer, Gary Burton, Fernando Suarez Paz, Assad Brothers, oraz Philadelphia Orchestra dyrygowana przez Charles’a Dutoit. Jako solista grał z WDR Big Band pod batutą Vince Mendozy, Arpeggione Chamber Orchestra oraz Philharmonic Orchestra of Belgrad.

Jako kompozytor czerpie inspiracje z własnych, argentyńskich korzeni. Pomimo wyraźnych wpływów muzyki typowej dla Buenos Aires, jego oryginalny styl odbiega od tradycji Musica Porteña. Spektrum komponowanej przez niego muzyki jest bardzo szerokie, tworzył na przykład dla orkiestry symfonicznej, czy kwartetu smyczkowego. W 2004 roku skomponował pierwszą operę „Señor Retorcimientos”.

W 2009 roku wraz z klarnecistą Chen’em Halevi stworzył własny kwartet (w którego skład wchodzi także pianino i kontrabas) o nazwie Tango Factory, wykonujący między innymi utwory Nisinmana, Piazzolli i Weilla.